Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: wtorek, 14-07-2020

Niebieski szlak

07.09.2011
10. Łąkie - zabytkowy okolnicowy plan wsi
 
undefined
 
 
Wieś rozplanowana wokół owalnego jeziora. Łąkie jest jedną z dwóch miejscowości w woj. lubuskim zbudowaną na takim planie. We wsi zachowała się częściowo zabudowa z przełomu XIX i XX w.
 
 
 
 
11. Skąpe - Kościół neogotycki z drugiej połowy XIX wieku
 

 
Wysmukła bryła jednonawowego kościoła zamknięta jest dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką karpiówką. Od wschodu zlokalizowane jest prezbiterium zamknięte trójbocznie. Po jego bokach znajdują się niższe bryły krucht, których dachy pokryte są blachą. Ceglane elewacje wieńczy gzyms kostkowy, w prezbiterium – arkadowy. W podłużnych elewacjach mieszczą się dwa poziomy okien: niższe okna biforyjne, wyższe – ostrołukowe w uskokowych ościeżach. Od zachodu zlokalizowana jest wieża zakończona szczytami i ośmioboczną iglicą.
 
Dowiedź się więcej -> Wieś Skąpe i Zabytki architektury

12. Most forteczny przesuwny na drodze lokalnej Skąpe - Cibórz, nad kanałem Ołobok
 
 
13. Cibórz - dawne koszary niemieckie
  
undefined
 
 
Ciekawa zabudowa schowana w 80 -letnim lesie. Obecnie wieś z otwartym szpitalem dla nerwowo i psychicznie chorych. Warto zobaczyć Kasyno oficerskie i strażnicę.
 
 
 
 
Dowiedź się więcej -> Osada Cibórz i Historia Ciborza

14. Międzylesie - kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
  
 
 
 
Jest jednym z najpiękniejszych zabytków Gminy Skąpe. Kościół wybudowano w 1834 r. siłami wszystkich mieszkańców wsi, bez względu na wyznanie.
 
 
 
 
 
Dowiedź się więcej -> Wieś Międzylesie i Zabytki architektury

15. Zawisze - pałac i siedziba Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego
  
undefined
 
 
 
Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny, położony we wschodniej części wsi, założony został w połowie XIX wieku, a rozbudowany po 1945 roku.
 
 
 
Dowiedź się więcej -> Wieś Zawisze

9. Gryżyński Park Krajobrazowy
  
 
Ma na celu ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych rynny polodowcowej oraz znajdujących się w niej stawów, jezior, wałów ozowych i doliny rzeki Gryżyński Potok. Atrakcyjność tego obszaru wynika przede wszystkim z niezwykłości krajobrazu: zróżnicowana rzeźba terenu, duże nachylenie zboczy rynny, liczne jeziora polodowcowe, stawy, 94 źródła zboczowe, 17 torfowisk i pstrągowa rzeka Gryżynka. Teren pokrywa bardzo zróżnicowana szata roślinna. Występuje tu wiele interesujących gatunków zwierząt. Najpiękniejsza część parku znajduje się pomiędzy wsiami Gryżyna i Grabin.
 
Dowiedź się więcej -> Gryżyński Park Krajobrazowy
 
 
Opracowanie: Studio Stodoła. Agencja zleceń nietypowych www.studiostodola.pl
 


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 743 072 gości
Na stronie znajduje się
6 gości