Wójt Gminy Skąpe – Gminny Komisarz Spisowy
ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na rachmistrzów terenowych w Gminie Skąpe
w powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (PSR 2020).
Na podstawie art. 19, ust. 1, pkt. 4, art. 20, ust 1, 2 i 3 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728) informuję o otwartym i konkurencyjnym naborze kandydatów na rachmistrzów terenowych do prac spisowych na terenie Gminy Skąpe, w ramach powszechnego spisu rolnego w 2020 r.
Spis zostanie przeprowadzony w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r.
Ogłoszenie o naborze zostaje umieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Skąpe oraz opublikowane na stronach internetowych Gminy Skąpe i Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Skąpe.
Informacja dotycząca naboru zostaje podana do publicznej wiadomości w terminie od 15 czerwca do 8 lipca 2020 roku.
Kandydat na rachmistrza terenowego winien spełniać następujące warunki:
1. Być pełnoletnim;
2. Zamieszkiwać na terenie Gminy Skąpe;
3. Posiadać co najmniej wykształcenie średnie;
4. Posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie;
5. Nie być skazanym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Oświadczenie o spełnieniu wymagania o którym mowa w pkt. 5 kandydat na rachmistrza terenowego składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Kandydat na rachmistrza terenowego, składając oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Ważne informacje dla składających oferty:
1. Przydzielona liczba rachmistrzów na terenie Gminy Skąpe wynosi 1.
2. Kandydat na rachmistrza terenowego musi odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne. Prawdopodobny termin szkolenia to okres od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. Forma realizacji szkoleń (zdalne, stacjonarne) będzie zależała od sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku szkoleń zdalnych kandydaci na rachmistrzów terenowych wezmą udział w szkoleniach łącząc się ze sprzętu własnego.
3. Szkolenie obejmuje przekazanie informacji o:
a) statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej;
b) zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego;
c) sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego.
- Egzamin kandydata na rachmistrza terenowego po szkoleniu będzie realizowany za pomocą aplikacji e/m-learning. Kandydat, który nie weźmie udziału w całości szkolenia, nie może przystąpić do egzaminu kończącego szkolenie.
5. Kandydaci na rachmistrzów terenowych podlegają postępowaniu weryfikacyjnemu. W przypadku zaistnienia sytuacji, kiedy w wyniku naboru kandydatów na rachmistrzów podczas egzaminu wszyscy kandydaci uzyskają jednakową liczbę punktów, a liczba kandydatów będzie większa w stosunku do potrzeb o tym, kto będzie powołany na rachmistrza zdecyduje kolejność zgłoszenia kandydata.
6. Kandydaci na rachmistrzów terenowych, którzy złożą stosowne dokumenty oraz zostaną zarejestrowani w Systemie Ewidencji Rachmistrzów otrzymają od Urzędu Gminy informację o terminie i formie szkolenia, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza terenowego.
7. Kandydaci na rachmistrzów terenowych po ukończeniu szkolenia oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu zostaną wpisani na listę rachmistrzów spisowych, zgodnie z kolejnością liczby uzyskanych punktów podczas egzaminu.
8. Rachmistrz terenowy będzie wykonywał czynności w ramach prac spisowych na podstawie umowy zawartej z Dyrektorem Urzędu Statystycznego.
9. Wynagrodzenie rachmistrza terenowego ustalono jako iloczyn:
a) 37 zł. brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, skutkujących prawidłowym spisaniem gospodarstwa rolnego;
b) 20 zł. brutto i liczby przeprowadzonych wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw;
UWAGA: jeśli wszyscy kandydaci uzyskają pozytywny wynik z egzaminu, umowa będzie podpisana z kandydatami, którzy uzyskają najlepszy wynik, a pozostali kandydaci zostaną wpisani na listę rachmistrzów rezerwowych.
- Rachmistrzowie terenowi będą realizować wywiady bezpośrednie w terminie od 1 października do 30 listopada 2020 r.
Składanie ofert:
- Oferty należy składać w formie pisemnej osobiście w Urzędzie Gminy Skąpe (w godzinach pracy Urzędu) lub za pośrednictwem operatora pocztowego (liczy się data wpływu przesyłki) na adres: Urząd Gminy Skąpe; 66-213 Skąpe 65.
- Termin składania ofert upływa w dniu 8 lipca 2020 r.
- Wszelkie informacje na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej www.stat.gov.pl oraz ustawie o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728) a także w dokumencie dostępnym na wskazanej stronie internetowej „Instrukcja organizacyjna do powszechnego spisu rolnego w 2020 roku”.
- Dodatkowych informacji udziela Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego Ilona Zalisz – tel. 68 3419213 wew. 27.