Gwałtowny w ostatnim czasie wzrost wszelkiej roślinności, naturalny i oczywisty dla tej pory roku, przynosi tyle samo przyjemności wynikającej z możliwości podziwiania piękna przyrody, co utrapienia spowodowanego koniecznością ciągłego pielęgnowania i dbania o… przydomowe ogródki. Wydaje się, że wielu mieszkańców naszej gminy mogłoby się obrazić za użyte tu słowo „utrapienie”. Obserwowane przez nas liczne przykłady pięknie zadbanych posesji z ich misternie przystrzyżonymi trawnikami, kolorowymi rabatami i fantazyjnie zaprojektowanymi skalniakami świadczą o zamiłowaniu naszych mieszkańców do pracy w ogrodzie, ich ogromnej przyjemności płynącej z wielogodzinnego plewienia oraz nieskrywanej satysfakcji wynikającej z regularnego koszenia trawników.
Ostatnio daje się też zauważyć niezwykle nas radująca tendencja. Otóż niektórzy mieszkańcy naszej gminy, po mistrzowsku opanowawszy sztukę dbania i upiększania swego otoczenia, dobre praktyki ogrodnicze postanowili przenieść poza granice swych posesji. Widok równiutkich trawników, kolorowych kwiatów i przystrzyżonych drzewek przestaje być dostępny jedynie za zamkniętą furtką posesji, ale dostępny jest też przed bramami obejść, stając się swoistą wizytówką ich właścicieli. Dlaczego zwracamy na to uwagę? Bowiem nasi mieszkańcy swą dbałością o każdy skrawek swego otoczenia budują – jak się nam wydaje – nową, jakże cenną dla estetycznych doznań tradycję dbania o swoje miejscowości. Tak, tak – o miejscowości. Piękno tak pieczołowicie i misternie kumulowane na niewielkim skrawku zieleni przed własnym domem wpływa na estetykę całej wsi. Niezmiernie nas to cieszy, gdyż świadczy o dużej wrażliwości i wysokim poczuciu troski naszych mieszkańców o swoją gminę. Troski bezinteresownej należy z naciskiem podkreślić. Jest bowiem w działaniach naszych miłych mieszkańców wiele szlachetnej dobroczynności. Świadczy o niej przede wszystkim fakt, iż opisywane przez nas zadbane skrawki zieleni przed posesjami naszych mieszkańców (patrząc od strony drogi) nie są ich własnością. Leżą w strefie pasa drogowego, którego właścicielem jest z reguły Powiat Świebodziński lub Samorząd Województwa Lubuskiego. Tym bardziej należą się naszym mieszkańcom słowa uznania i podziękowania.
Zwrócenie przez nas uwagi na pięknie zadbane pasy zieleni przed granicami działek naszych mieszkańców wynika nie tylko z chęci podziękowania za ich pracę i dostarczanie miłych oczom doznań estetycznych, ale też z potrzeby wskazania ich jako dobrych praktyk i doskonałych przykładów do naśladowania. Sądzimy bowiem, że takie działania, które będą wspólne wszystkim mieszkańcom, wpłyną na budowanie dobrosąsiedzkich relacji, wpływając na podniesienie jakości życia lokalnej społeczności.